David is raising money for a school trip by selling packs of cookies and candy bars. The price of each pack of cookies is $1.50 and the price of each candy bar is $1. Yesterday David made $15.50 and sold 2 more packs of cookies than candy bars. Algebraically determine the number of packs of cookies sold and the number of candy bars sold.