Respuesta :
Answer:
Coach Johnson will save $1.50
Step-by-step explanation:
1. The first step is to calculate the unit price for each of the packages, ie. how much a single shin guard costs.
If we look at the package of 10 shin guards for $14.50, we can calculate the unit price by dividing the package price ($14.50) by the number of shin guards (10). Thus we get:
14.50/10 = $1.45
Now, if we do the same for the package of 15 shin guards for $22.50, we get:
22.50/15 = $1.50
2. Now we can see that the lowest unit price is $1.45 (package of 10 shin guards) and the highest unit price is $1.50 (package of 15 shin guards).
3. There are two ways to see how much he would save, so I will show both here.
1) First calculate how much the coach will have to pay for a pack of 30 shin guards for each of the packages:
3 packages of 10 shin guards for $14.50 = 3*14.5 = $43.50
2 packages of 15 shin guards for $22.50 = 2*22.5 = $45.00
Now subtract the second value from the first: 45-43.5 = 1.5
Therefor, he will save $1.50.
2) The second method is perhaps what I would personally use as it is a little quicker; so we already know that the unit price for the pack of 10 is $1.45 and the unit price for the pack of 15 is $1.50 - thus, we can say that there is a difference of $0.05 per shin guard in price. Now if we were going to calculate how much the coach would save in buying 30 shin guards, we could simply multiply how much he saves on a single shin guard by 30. Thus, we get:
0.05*30 = 1.5
Therefor, again we get the same answer that Coach Johnson would save $1.50.
Hope that helps :)