Respuesta :

if 2 1/2 liters of paint cost $60 then 1 liter cost $24

we know that

Unit Rate is the ratio of two measurements in which the second term is [tex]1[/tex]

we have

[tex]2\frac{1}{2}\ liters=\frac{2*2+1}{2}=\frac{5}{2}\ liters[/tex]

so

Corey bought [tex]\frac{5}{2}\ liters[/tex] of paint for [tex]\$60[/tex]

by proportion

Find the cost of one liter of paint

[tex]\frac{60}{(5/2)}\frac{\$}{liters}=\frac{x}{1}\frac{\$}{liters} \\ \\x*\frac{5}{2}=60\\ \\ x=2*60/5\\ \\x=\$24[/tex]

therefore

the answer is

the cost per liter of the paint is equal to [tex]24\frac{\$}{liter}[/tex]