Ad7d0ifmSamstd Ad7d0ifmSamstd 10-05-2016 Mathematics contestada A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If peanuts cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of cashews should he use? 3 4 6 7