It costs $2.55 to make a sandwich at the local deli shop. To make a profit, the deli sells it at a price that is 140% of the cost. The sandwich sells for $___. (Make sure to enter the answer as a decimal number only. Do not enter special characters such as the dollar symbol

Respuesta :

Answer:

$3.57

Step-by-step explanation:

You multiply .40 by 2.55 which gives you 1.07 then you add that to the original

Answer:

3.57 dollars

Step-by-step explanation:

Cost of sandwich = $2.55

We are given that  To make a profit, the deli sells it at a price that is 140% of the cost

So, selling price of sandwich = [tex]140\% \times 2.55[/tex]

                                             = [tex]\frac{140}{100} \times 2.55[/tex]    

                                             = [tex]3.57[/tex]    

Hence The sandwich sells for 3.57 dollars