Answer: 0.27 loaves per dollar
Explanation:
Given that,
Bakery currently makes(Output) = 1,800 loaves per month
Paid Employees = $8.00 per hour
Constant utility cost = $800 per month
Ingredient cost = $0.40 × 1,800
= $720
Wages = 640 work hours × $8.00 per hour
= $5,120 per month
Total cost (Input) = Ingredient cost + Wages + Constant utility cost
= $720 + $5,120 + $800
= $6,640
Where,
O/P - Output
I/P - Input cost
current multi factor productivity = [tex]\frac{O/p}{I/P\ cost}[/tex]
= [tex]\frac{1,800}{6,640}[/tex]
= 0.27 loaves per dollar