Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
Q=15 million
Q*=25 million
Unitary variable cost= $3
Fixed manufacturing overhead costs $3million per year
A) For Q:
Total cost= 3000000+15000000*3= $63000000
B) Average cost per unit=63000000/15000000=$4.2
C) Fixed cost per unit= 3000000/15000000= $0.2
D) Q*=25000000
Total cost= 30000000+25000000*3=$78000000
E) Fixed cost per unit= 3000000/25000000= $0.12
D) It decreases because the fixed costs are distributed by more units.