The commission earned on the sale of a car can be represented by the equation c(p)=250+0.02p where c represents the commission and p represents the purchase price of a car.

Jack sold two cars last weekend, one for $15,075 and the other for $21,640. Find his total commission.

If c(p)=745.80, find the purchase of the car.

Respuesta :

Answer:

1) His total commission is $1,234.3

2) The purchase of the car is $24,790.

Step-by-step explanation:

1) 21640*0.02= 432.8+ 250= 682.8

15075*0.02= 301.5+ 250= 551.5

682.8+ 551.5= 1,234.3

2) 745.8- 250= 495.8/ 0.02= 24,790

Answer:

A). Commission = $1234.3

B). Purchase of the car = $24790

Step-by-step explanation:

A).The commission earned on the sale of a car is represented by the equation

C(p) = 250 + 0.02p

Where C represents the commission and p represents the purchase price.

If the purchase price of the car is $15075 then

C(p) = 250 + 0.02 × 15075

       = 250 + 301.50

       = $551.50

If the purchase price of the car was $21640 then

C(p) = 250 + 0.02×(21640)

       = 250 + 432.80

       = $682.80

Therefore, total commission on these cars = $551.50 + $682.80 = $1234.3

B). If C(p) = 745.80 then we have to calculate the purchase of the car.

745.80 = 250 + 0.02p

0.02p = 745.80 - 250

0.02p = 495.80

p = [tex]\frac{495.8}{0.02}[/tex]

  = $24790

Therefore, purchase of the car will be $24790.