A student spends a majority of his weekend playing and watching sports, thereby tiring him out and leading him to oversleep and often miss his Monday 8 AM math class. Suppose that the tuition per semester is $25,000 and the average semester consists of 15 units. If the math class meets three days a week, one hour each day for 15 weeks, and is a four-unit course, how much does each hour of math class cost the student? Design an algorithm that computes the cost of each math class.

Respuesta :

Answer:

Instructions are listed below

Explanation:

Giving the following information:

Suppose that the tuition per semester is $25,000.

The average semester consists of 15 units.

The math class meets three days a week.

One hour each day for 15 weeks, and is a four-unit course.

First, we need to calculate the cost of each unit:

Cost of unit= 25000/15= $1666.67

Now, we calculate the number of hours of each math unit:

Hours per unit of math= (3hours*15 weeks)/4 units= 11.25 hours

this means that each hour of math costs= 1666.67/11.25= $148.15

Formula= Hourly cost*hours= $148.15*hours