Answer:
8
Step-by-step explanation:
To answer #5 you'll need to calculate the MAD (mean absolute deviation) (Skip this part if you already know the answer to #4).
When calculating mean absolute deviation you need to have the mean first, which is all of them summed up and divided by how many numbers you summed.
1.5+3.8+1.3+1.6+2.9+1.4+0.9+2.3+8.4+1.3= 25.4
25.4/10= 2.54
2.54 is your mean, now you take the x's (the population of largest u.s cities) and subtract them from the mean, make sure your answers are absolute (If you don't know what that means, then look up the definition of absolute value).
- |1.5-2.54| = 1.04
- |3.8-2.54| = 1.26
- |1.3-2.54| = 1.24
- |1.6-2.54| = 0.94
- |2.9-2.54| = 0.36
- |1.4-2.54| = 1.14
- |0.9-2.54| = 1.64
- |2.3-2.54| = 0.24
- |8.4-2.54| = 5.86
- |1.3-2.54| = 1.24
After you have your data you plus them together. (Just in case it shows up on your test, Σ <--That symbol is called sigma, it means to add)
1.04+1.26+1.24+0.94+0.36+1.14+1.64+0.24+5.86+1.24 = 14.96
Now you take 14.96 and divide them by 10 (cause that's how many numbers you have)
14.96/10 = 1.496
Rounding it to the nearest hundredth would get you 1.50.
Now to answer the dreaded #5.
The mean is 2.54 and the mean absolute deviation is 1.50
, One mean absolute deviation away from the mean is:
Upper range value (add the deviation to the mean):
2.54 + 1.50 = 4.04
Lower range value (subtract the deviation from the mean):
2.54 - 1.50 = 1.04
The data values from the data set that are higher than 1.04 and lower than 4.04 are:
1.3, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 2.3, 2.9, 3.8
▓ I hope you pass. Good Luck. ▓