Respuesta :
Answer:
The correct option is (A)
Explanation:
Given:
Projected sales for next month = $2,800 units
Selling price = $80
Total sales in dollars = 2800×80 = $224,000
Total variable costs = 2800×50 = $140,000
Fixed cost = $82,000
Operating income = Total sales - total variable cost - fixed cost
= 224,000 - 140,000 - 82,000
= $2,000
If selling price is reduced by 14% that is $68.8 which is (80×0.86) in anticipation of increase in sales by 14% that is 3192 units that is (2800×1.14) , then change in operating income is calculated below:
Total sales in dollars = 3192×68.8 = $219,610 (rounded)
Total variable costs = 3192×50 = $159,600
Fixed cost = $82,000
Operating income = Total sales - total variable cost - fixed cost
= 219,610 - 159,600 - 82,000
= -$21990.4
It can be observed that operating income reduced by $23,990 that is (2000 - (-21,990)) if selling price is decreased by 14%.
The toy manufacturing company detected that operating income cut down by $23,990 that is [tex](2000 - (-21,990))[/tex] if selling price is diminished by 14%.
What is operating income?
Operating income is the total amount of profit that a company may leave by deducting all the direct and indirect operational cost from sales revenue.
Computation of operating income:
According to the given condition,
Selling price = $80 for a single product,
Variable cost = $50 for a single product,
Projected sales for upcoming month = $2,800 units.
Then the total sales of the next year would be:
[tex]\text{Total Sales}= \text{Total Units sold}\times\text{Price Per unit}\\\\2,800\text{Units}\times\$80\\\\\\\text{Total Sales} = \$2,24,000[/tex]
The variable cost of the next year would be:
[tex]\text{Total variable costs} = \text{Total Units sold}\times\text{Variable Cost Per Unit}\\\\\text{Total variable costs} = 2,800\times\$50\\\\\text{Total variable costs}= \$140,000[/tex]
Fixed cost = $82,000.
Then operating Income would be:
[tex]\text{Operating Income} = \rm{Total Sales - Total Variable Cost - Fixed Cost}\\\\\text{Operating Income} = \$2,24,000 - \$1,40,000 - \$82,000\\\\ \text{Operating Income} = \$2,000[/tex]
Now in case if the selling price is cut down by 14% that is $68.8[tex](\$80\times0.86)[/tex] in expectancy of gain in sales by 14% that is 3,192 units[tex](2,800\times1.14)[/tex].
Then the change in operating income would be:
Total sales:
[tex]=3,192\times\$68.8 =\$2,19,610(\text{Approx)}[/tex]
Total variable costs:
[tex]= 3192\times\$50 = \$1,59,600[/tex]
Fixed cost = $82,000
Then, the change in operating income would be:
[tex]\text{Operating Income} = \text{Total Sales} - \text{Total Variable Cost} - \text{Fixed Cost}\\\\\text{Operating Income} = \$2,19,610 - \$1,59,600 - \$82,000\\\\\text{Operating Income} =-\$21,990.4[/tex]
Therefore, option A is correct.
Learn more about the operating income, refer to:
https://brainly.com/question/5007419