Answer:
The answer is: the amount of inventory at the end of the year was $1,583 using the average cost method.
Explanation:
The average cost method calculates the cost of inventory by dividing the total costs of goods by the total units.
The total cost of inventory is $5,065 ($600 + $1,300 + $2,040 + $1,125)
The total units in inventory are 80 (10 + 25 + 30 +15)
To find the average cost per unit = $5,065 / 80 units = $63.31
If 25 units were left at the end of the year, then the total cost of inventory is $63.31 x 25 = $1,582,81 or $1,583