gracelipert11 gracelipert11 10-10-2019 Mathematics contestada The cost of buying apples varies directly with the number of apples purchased. If 8 lb of apples cost $17.20, how many pounds of apples can be purchases for $43? Enter the answer in the box. _____lbs.