Answer:
The better buy is fourteen cans for $9. Because you get them for .64 a can and 7 for $5 makes them cost $1.40 a can.
Step-by-step explanation:
to get the answer you divide $9.00 by 14 which will give you .64 cents a can.
then you divide $5.00 by 7 which is going to cost $1.40 a can. So that makes 14 cans for $9 is a better buy