A business sells kicking tees by mail for 3 each the shipping charge is 5 the function p=n+5 shows how the number of tees n related to the price p you will pay find the price you will pay if you buy 2 3 or 4 tees

Respuesta :

Answer:

When you buy 2 , 3 and 4 tees , price you pay are 10.33 unit price , 13 unit price and 15.667 unit price respectively.

Solution:

Information provided in the question seems to be less . so assuming following two things.

1)Given function p = n + 5 do not include shipping cost as shipping cost is also dependent on number of tees.

2)If shipping charges for 3 tees is 5 , then shipping charges of 1 tee is [tex]\frac{5}{3}[/tex]

When you buy 2 tees , n = 2

Price = p = n+5 = 2+5 = 7

Shipping charges =( [tex]\frac{5}{3}[/tex] ) x 2 = [tex]\frac{10}{3}[/tex]

So total price you pay for two tees = 7 + ([tex]\frac{10}{3}[/tex]) = 7 + 3.3333 = 10.3333 unit price.

When you buy three tees , n = 3  

Price = p = n+5 = 3+5 = 8

Shipping charges =( [tex]\frac{5}{3}[/tex] ) x 3 = 5

So total price you pay for two tees = 8 + 5 = 13 unit price.

When you buy four tees, n = 4  

Price = p = n+5 = 4+5 = 9

Shipping charges =( [tex]\frac{5}{3}[/tex] ) x 4 = [tex]\frac{20}{3}[/tex]

So total price you pay for two tees = 9 + ([tex]\frac{20}{3}[/tex]) = 47/3 = 15.667 unit price.

Hence when you buy 2 , 3 and 4 tees , price you pay are 10.33 unit price , 13 unit price and 15.667 unit price respectively.