Respuesta :
♫ :::::::::::::::::::::::::::::: // Hello There ! // :::::::::::::::::::::::::::::: ♫
➷ 19 pounds for 9 dollars
Divide both sides by 9:
19/9 = 2.1
He got 2.1 pounds of sugar per dollar
❄️
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡
Answer:
Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.So 2.1 pounds of sugar he got per dollar.
Solution:
Given Data:
Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.
We need to find that how many pounds of sugar he got per dollar.
Let’s solve using the given Data.
Step 1:
19 pounds for 9 dollars.
To get the per pound value divide given data in pounds by dollar value.
[tex]\frac{19}{9}[/tex]
Step 2:
On dividing the above value we get the value as 2.1
[tex]\frac{19}{9}[/tex] = 2.1
Step 3:
By Step 2 we got the number of pounds which he get sugar per dollar.
Result:
He got 2.1 pounds of sugar per dollar.