Respuesta :

♫ :::::::::::::::::::::::::::::: // Hello There ! //  :::::::::::::::::::::::::::::: ♫

➷  19 pounds for 9 dollars

Divide both sides by 9:

19/9 = 2.1

He got 2.1 pounds of sugar per dollar

❄️

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

ʜᴀɴɴᴀʜ

Answer:

Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.So 2.1 pounds of sugar he got per dollar.

Solution:

Given Data:

Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.

We need to find that how many pounds of sugar he got per dollar.

Let’s solve using the given Data.

Step 1:

19 pounds for 9 dollars.

To get the per pound value divide given data in pounds by dollar value.

[tex]\frac{19}{9}[/tex]

Step 2:

On dividing the above value we get the value as 2.1

[tex]\frac{19}{9}[/tex] = 2.1  

Step 3:

By Step 2 we got the number of pounds which he get sugar per dollar.

Result:

He got 2.1 pounds of sugar per dollar.