ika26
contestada

Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate:

1 : how many tokens could she buy with $6.05?

2: how much do 19 tokens cost?

(20 Points)

Respuesta :

Answer:

She can buy 11 tokens

Step-by-step explanation:

8/4.40=x/6.05  (i set this up as a proportion. tokens/price=tokens/price)

4.40x=48.8  (cross multiplied)

x= 11  (divided both sides by 4.40)

Answer:

The correct answers are:

1) 11

2) $10,45

Step-by-step explanation:

First we must start by analyzing the information we have.

We know that Elena bought 8 tokens for $ 4.40.

Now they ask us to find out how many tokens she could buy with $ 6.05.

Having 3 of 4 incognitas, the most convenient thing is to do a cross-multiplication:

if 8 tokens ---- 4.40

       x tokens ----- 6.05

x 4.40 = 8. 6.05

x 4.40 = 48.40

x = 48.40: 4.40

x = 11

In this way we solve the first question.

In the case of the second, we will also do the same since we have 3 of 4 incognitas:

if 8 tokens ----- 4.40

      19 tokens ---- x

8.x = 4.40. 19

8x = 83.60

x = 83.60: 8

x = 10.45

In this way we solve the second question.