contestada


A pound of chocolate costs 6 dollars. Kira buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Kira pays.

Respuesta :

Answer:

6p=c im pretty sure

Step-by-step explanation:

Answer: 6p=c

6 represents the cost per pound

p represents how many pounds

c represents the total cost