Respuesta :

Answer:

Hi there! The unit rate is $2.50 per apple.

Step-by-step explanation:

To find unit rate, divide the number of apples by the price.

So, 15 divided by 6 is 2.50.

Answer:

$0.40 Per apple

Step-by-step explanation:

The unit rate formula (for dollars and items is) money over the items. A ratio could also be written where the number of items is the denominator.

[tex]\frac{money}{items} =\frac{6}{15}=0.4[/tex]