Answer:
Price per unit is $782.96 or $783.
Explanation:
Let, selling price per unit = X
Total cost = Labor cost + Overhead cost + material cost + packing cost + Commission cost
Total cost = 12.8*18.75 + .92*12.8*18.75 + 65.10 + .10*65.10 + .1*X
Total cost = 532.41 + .1*X
So,
Selling price = X = .22*X + 532.41 + .1*X
.68*X = 532.41
X = 532.41/.68
X = $782.96 or $783
Price per unit is $782.96 or $783.