Beth and Pranav are selling cheesecakes for a school fundraiser. Customers can buy New York
style cheesecakes and apple cheesecakes. Beth sold 3 New York style cheesecakes and 7 apple
cheesecakes for a total of $78. Pranav sold 12 New York style cheesecakes and 12 apple
cheesecakes for a total of $168. Find the cost each of one New York style cheesecake and one
apple cheesecake.

Respuesta :

Answer:

Cost of one New York style cheesecake  = $5

Cost of one apple cheesecake = $9

Step-by-step explanation:

Let cost of one New York style cheesecake be = [tex]x[/tex]

Let cost of one apple cheesecake be = [tex]y[/tex]

Given:

3 New York stile cheesecake and 7 apple cheese cake were sold for a total of $78.

Cost of 3 New York style cheesecake be = [tex]3x[/tex]

Cost of 7 apple cheesecake be = [tex]7y[/tex]

Total = $78

We have:

A) [tex]3x+7y=78[/tex]

12 New York stile cheesecake and 12 apple cheese cake were sold for a total of $168.

Cost of 12 New York style cheesecake be = [tex]12x[/tex]

Cost of 12 apple cheesecake be = [tex]12y[/tex]

Total = $168

We have:

B) [tex]12x+12y=168[/tex]

Dividing each term in equation B by 12.

[tex]\frac{12x}{12}+\frac{12y}{12}=\frac{168}{12}[/tex]

[tex]x+y=14[/tex]

Solving for [tex]x[/tex] in terms of [tex]y[/tex]

Subtracting [tex]y[/tex] both sides.

[tex]x+y-y=14-y[/tex]

[tex]x=14-y[/tex]

Substituting [tex]x=14-y[/tex] in equation A.

[tex]3(14-y)+7y=78[/tex]

Using distribution:

[tex]42-3y+7y=78[/tex]

[tex]42+4y=78[/tex]

Subtracting both sides by 42.

[tex]42+4y-42=78-42[/tex]

[tex]4y=36[/tex]

Dividing both sides by 4.

[tex]\frac{4y}{4}=\frac{36}{4}[/tex]

∴ [tex]y=9[/tex]

Substituting [tex]y=9[/tex] in [tex]x=14-y[/tex]

∴ [tex]x=14-9=5[/tex]

Cost of one New York style cheesecake  = $5

Cost of one apple cheesecake = $9