A pizzeria sells two types of pizza for lunch: The pepperoni pizza costs $8.50 and the cheese pizza costs $6.00. In one day they sold 45 pizzas for a total of $365. How many cheese pizzas were sold? How many pepperoni pizzas were sold?

Respuesta :

7 cheese pizzas and 38 pepperoni pizzas were sold.

Step-by-step explanation:

Given,

Cost of one pepperoni pizza = $8.50

Cost of one cheese pizza = $6.00

Total pizzas sold = 45

Total worth = $365

Let,

x be the number of pepperoni pizzas sold.

y be the number of cheese pizzas sold.

According to given statement;

x+y=45    Eqn 1

8.50x+6y=365    Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 6

[tex]6(x+y=45)\\6x+6y=270\ \ \ Eqn\ 3[/tex]

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

[tex](8.50x+6y)-(6x+6y)=365-270\\8.50x+6y-6x-6y=95\\2.50x=95[/tex]

Dividing both sides by 2.50

[tex]\frac{2.50x}{2.50}=\frac{95}{2.50}\\x=38[/tex]

Putting x=38 in Eqn 1

[tex]38+y=45\\y=45-38\\y=7[/tex]

7 cheese pizzas and 38 pepperoni pizzas were sold.

Keywords: linear equation, subtraction

Learn more about linear equations at:

  • brainly.com/question/11098511
  • brainly.com/question/11179347

#LearnwithBrainly