PLEASE ANSWERS QUICKLY WILL GIVE BRAINLIEST.!!!!!!
Mariah and Clarence are planning for a dinner party. The grocery store is selling a $25$ -pound turkey for $\$60$ .

Mariah states, “that means it costs $\$2.40$ per pound of turkey.”
Clarence states, “that means $2.4$ pounds of turkey cost $\$1$ .”
Is Mariah’s statement, Clarence’s statement, both statements, or neither statement correct? Justify your answer.

Respond in the space provided.

Respuesta :

Answer:

Mariah should be correct.

Step-by-step explanation:

Find the unit rate of the turkey:

[tex]\frac{dollars}{pound} =\frac{60}{25}=2.40[/tex]

It cost $2.40 per pound for the turkey.

In the problem, Mariah states that the cost for each pound is $2.40, which matches the unit rate.

Therefore, Maria's statement should be correct about the turkey.