Answer:
Mariah should be correct.
Step-by-step explanation:
Find the unit rate of the turkey:
[tex]\frac{dollars}{pound} =\frac{60}{25}=2.40[/tex]
It cost $2.40 per pound for the turkey.
In the problem, Mariah states that the cost for each pound is $2.40, which matches the unit rate.
Therefore, Maria's statement should be correct about the turkey.