Ian runs a farm stand that sells blueberries and apples. Each pound of blueberries sells for $1.75 and each pound of apples sells for $2. Ian made $89.50 from selling a total of 46 pounds of blueberries and apples. Write a system of equations that could be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold. Define the variables that you use to write the system.

Respuesta :

x+y=46 and 1.75x+2y=89.50 can be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold, where x represents the pounds of blueberries sold and y represents the pounds of apples sold.

Step-by-step explanation:

Cost of one pound of blueberries = $1.75

Cost of one pound of apples = $2

Total worth = $89.50

Total sold = 46 pounds.

Let,

x be the pounds of blueberries sold.

y be the pounds of apples sold

According to given statement;

x+y=46     Eqn 1

1.75x+2y=89.50   Eqn 2

x+y=46 and 1.75x+2y=89.50 can be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold, where x represents the pounds of blueberries sold and y represents the pounds of apples sold.

Keywords: linear equation, variables

Learn more about variables at:

  • brainly.com/question/11150876
  • brainly.com/question/11175936

#LearnwithBrainly