Answer:
69 units
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Selling cost = $120
Material cost = $45 per kit
Labor cost = $45 per kit
Thus,
Total variable cost = $45 + $5 = $50
Fixed costs:
Monthly expenses for rent and insurance = $1,000
Heat and electricity = $200
Advertising in trade journals = $500
Monthly salary of its owner = $3,500
Therefore,
Total fixed cost = $1,000 + $200 + $500 + $3,500
= $5,200
Now
let the break-even number of units be 'x'
At break-even point
Total revenue = Total cost
thus,
$120x = $45x + $5,200
or
( $120 - $45 )x = $5,200
or
$75x = $5,200
or
x = 69.33 ≈ 69 units