The cost of one rose bush is $12 and cost of one geranium is $4.
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one rose = x
Cost of one geranium = y
According to given statement;
3x+12y=84 Eqn 1
8x+6y=120 Eqn 2
Multiplying Eqn 2 by 2
[tex]2(8x+6y=120)\\16x+12y=240\ \ \ \ Eqn\ 3[/tex]
Subtracting Eqn 1 from Eqn 3
[tex](16x+12y)-(3x+12y)=240-84\\16x+12y-3x-12y=156\\13x=156\\[/tex]
Dividing both sides by 13
[tex]\frac{13x}{13}=\frac{156}{13}\\x=12[/tex]
Putting x=12 in Eqn 1
[tex]3(12)+12y=84\\36+12y=84\\12y=84-36\\12y=48[/tex]
Dividing both sides by 12
[tex]\frac{12y}{12}=\frac{48}{12}\\y=4[/tex]
The cost of one rose bush is $12 and cost of one geranium is $4.
Keywords: linear equation, subtraction
Learn more about subtraction at:
#LearnwithBrainly