Jaidee and Willie each improves their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same store. Jaidee spent $84 on 3 rose bushes and 12 geraniums. Willie spent $120 on 8 rose bushes and 6 geraniums. Find the cost of one rose and the cost of one geranium

Respuesta :

The cost of one rose bush is $12 and cost of one geranium is $4.

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one rose = x

Cost of one geranium = y

According to given statement;

3x+12y=84    Eqn 1

8x+6y=120    Eqn 2

Multiplying Eqn 2 by 2

[tex]2(8x+6y=120)\\16x+12y=240\ \ \ \ Eqn\ 3[/tex]

Subtracting Eqn 1 from Eqn 3

[tex](16x+12y)-(3x+12y)=240-84\\16x+12y-3x-12y=156\\13x=156\\[/tex]

Dividing both sides by 13

[tex]\frac{13x}{13}=\frac{156}{13}\\x=12[/tex]

Putting x=12 in Eqn 1

[tex]3(12)+12y=84\\36+12y=84\\12y=84-36\\12y=48[/tex]

Dividing both sides by 12

[tex]\frac{12y}{12}=\frac{48}{12}\\y=4[/tex]

The cost of one rose bush is $12 and cost of one geranium is $4.

Keywords: linear equation, subtraction

Learn more about subtraction at:

  • brainly.com/question/1506379
  • brainly.com/question/1522572

#LearnwithBrainly