contestada

Pecans that cost $28.50 per kilogram were mixed with almonds that cost $22.25 per kilogram. How many kilograms of each were used to make a 25 kilogram mixture costing $24.25 per kilogram? Show all work

Respuesta :

Answer:

The pecans used in the mixture =  8 kg

The almonds used in the mixture  =  17 kg

Step-by-step explanation:

The cost of per kg of pecans  = $28.50

The cost of per kg of almonds = $22.25

Now, total weight of mixture  = 25 kg

Let us assume the weight of pecans in the mixture   =   m kg

So, the amount of almonds in the mixture  = Total weight - Weight of Pecans

= (25 - m) kg

Now, cost of m kg pecans  = m x ( cost of 1 kg pecans) = m x ( $ 28.50)

                                              =  28.50 m

cost of (25- m) kg almonds  = (25 -m)  x ( cost of 1 kg almonds)

                                                = (25 - m) x ( $ 22.25)

                                                =  556.25  - 22.25 m

Total cost  of 25 kg of mixture  = 25 x ( $24.25) =  $606.25

Now, Total Cost of (almonds  + Pecans)  = Total cost of mixture

28.50 m + 556.25  - 22.25 m  = $606.25

or,6.25 m =  50

or, m = 50/6.25 =  8

Hence, the pecans used in the mixture = m = 8 kg

And the  almonds used in the mixture  = (25 - m) = 25 - 8 = 17 kg