Rogen Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.
Direct materials—1 pound plastic at $6 per pound $ 6.00
Direct labor—1.50 hours at $12.20 per hour 18.30
Variable manufacturing overhead 9.00
Fixed manufacturing overhead 15.00
Total standard cost per unit $48.30
The predetermined manufacturing overhead rate is $16 per direct labor hour ($24.00 ÷ 1.50). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 8,700 direct labor hours (5,800 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $52,200 ($6.00 per hour) and total fixed overhead costs of $87,000 ($10.00 per hour). Actual costs for October in producing 4,300 units were as follows.
Direct materials (4,500 pounds) $ 27,900Direct labor (6,250 hours) 77,500Variable overhead 78,430Fixed overhead 26,670 Total manufacturing costs $210,500
The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.
(a) Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)
(b) Compute the total overhead variance.

Respuesta :

Answer:

1. Material cost variance                            $

Standard material cost ($6  x  4,300)  25,800

Less: Actual ,aterial cost                       27,900

Material cost variance                            2,100(A)

2. Material price variance

= (Standard price - Actual price) x Actual quantity purchased

= ($6 - $6.20) x 4,500 pounds

= $900( A)

Actual price

=  Actual material cost/Actual quantity purchased

Actual price

= $27,900/4,500 pounds = $6.20

3. Material usage variance

= (Standard quantity - Actual quantity used) x Standard price

= (1 x 4,300 - 4,500) x $6

= $1,200(A)

4. Labour cost variance:                           $

Standard labour cost ($18.30 x 4,300)   78,690

Less: Actual labour cost                          77,500

Labour cost variance                                1,190

5. Labour rate variance

=(Standard rate - Actual rate) x Actual hours worked

= ($12.20 - $12.40) x 6,250 hours

= $1,250(A)

6. Labour efficiency variance

= (Standard hours - actual hours worked) x Standard rate

= (1.50 hours x 4,300 - 6,250) x $12.20

= $2,440(F)

Actual rate = Actual labour cost/Actual hours worked

Actual rate = $77,500/6,250 hours

Actual rate = $12.40

= (SR - AR) x Actual hour worked

7. Total overhead variance                                  $

 Standard overhead cost ($24 x 4,300)          103,200

Less: Actual overhead cost(78,430+ 26,670)  105,100

Total overhead variance                                     1,900

Less: Actual overhead cost

Explanation:

Material cost variance is the difference between standard material cost and actual material cost.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Material price variance is the difference between standard price and actual price multiplied by actual quantity purchased.

Material usage variance is the difference between standard quantity and actual quantity used multiplied by standard price.

Labour cost variance is the difference between standard labour cost and actual labour cost.

Labour rate variance is the difference between standard rate and actual rate multiplied by actual hours worked.

Labour efficiency variance is the difference between standard hours and actual hours worked multiplied by standard rate.

Total overhead variance is the difference between standard total overhead cost and actual total overhead cost.