Respuesta :
Answer:
See explanation
Explanation:
First, I'm assuming you need the empirical formula of this compound.
In this case, we need to calculate the mass of carbon in the CO2.
In order to do that, we use the molar mass of CO2, molar mass of C and the mass of CO2 obtained in the experiment
MMCO2 = 44 g/mol
MMC = 12 g/mol
so, to get the mass of Carbon:
moles of CO2 = 3.05 / 44 = 0.0693 moles
In CO2 we have 1 mole of each element so:
mass of C = 0.0693 * 12 = 0.83 g of C
Now, we will do the same with the chlorine in AgCl to get the mass of Cl:
MMAgCl = 143.25 g/mol
MMCl = 35.45 g/mol
mass of Cl = 1.27 / 143.25 * 35.45 = 0.3143 g of Cl
Now, by simple difference we can get the mass of Hydrogen:
mass of H = 1.30 - 0.83 + 0.31 = 0.16 g of H
Now that we have the masses of each element, we can calculate the empirical formula of the compound.
First step, let's calculate the percentage of each element in the compound and then, it's mole:
C: 0.83/1.3 * 100 = 63.85% / 12 = 5.32
Cl: 0.3143/1 * 100 = 31.43% / 35.45 = 0.89
H: 100 - 63.85 - 31.43 = 4.72% / 1 = 4.72
The second step, is get the ratio of these elements between them, and to find that, we just divide the moles between the lowest of them. In this case, Cl has the lower number so:
C: 5.32/0.89 = 5.97 rounded to 6.
Cl: 0.89/0.89 = 1
H: 4.72/0.89 = 5.3 rounded to 5.
Hence, the empirical formula is: C6H5Cl
Given the data from the question above, the empirical formula of the compound containing only C, H and Cl is C₆H₅Cl
How to determine the mass of Carbon
- Mass of CO₂ = 3.05 g
- Molar mass of CO₂ = 44 g/mol
- Molar of C = 12 g/mol
- Mass of C =?
Mass of C = (12 / 44) × 3.05
Mass of C = 0.83 g
How to determine the mass of Cl
- Mass of AgCl = 1.27 g
- Molar mass of AgCl = 143.5 g/mol
- Molar of Cl = 35.5 g/mol
- Mass of Cl =?
Mass of Cl = (35.5 / 143.5) × 1.27
Mass of Cl = 0.314 g
How to determine the percentage of each element
- C = (0.83 / 1.3) × 100 = 63.85%
- Cl = (0.314 / 1) × 100 = 31.4%
- H = 100 – (63.85 + 31.4) = 4.75%
How to determine the empirical formula
- C = 63.85%
- H = 4.75%
- Cl = 31.4%
- Empirical formula =?
Divide by their molar mass
C = 63.85 / 12 = 5.32
H = 4.75 / 1 = 4.75
Cl = 31.4 / 35.5 = 0.88
Divide by the smallest
C = 5.32 / 0.88 = 6
H = 4.75 / 0.88 = 5
Cl = 0.88 / 0.88 = 1
Thus, the empirical formula of the compound is C₆H₅Cl
Learn more about empirical formula:
https://brainly.com/question/24297883