50 POINTS 7TH GRADE MATH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ASAP



1. Sam solved the following problem:

-4x + 5 > 29
-4x + 5 - 5 > 29 - 5
-4x > -24
-4x/-4 > -24/-4
x > 6

What were his two mistakes? (3 points)


2. Hillary buys 3 pounds of Gala apples and some Granny Smith apples. Both kinds of apples cost $4.50 per pound. The total cost is $24.75. How many pounds of Granny Smith apples did Hillary buy? Write and solve a variable equation. Show your work.
(4 points)



3. Tell whether each equation has one solution, infinitely many solutions, or no solution. (3 points)

6x + 8 = 6(x + 2)
10x = 15 + 5x
x + 11 = 8x + 11 - 7x