Respuesta :

ntowry

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Before the sale 9 candy bars would be .2 x 9 = $1.80.  9 candy bars on the sale would be 9 divided by 3 times .5 which is $1.50.  So the savings is 1.80 - 1.50 = .30 or 30 cents.

Answer:

Step-by-step explanation:

When we buy three bars together, we save 0.60 - 0.50 = $0.10

When we buy nine bars, we save = 3* 0.10 = $0.30