what combination of fruit and granola bars can you buy? i have a budget of 40$ fruit cost 4$ a pound and the granola bars cost 1$ each and you need at least 20 of them .... pls helpppp!

what combination of fruit and granola bars can you buy i have a budget of 40 fruit cost 4 a pound and the granola bars cost 1 each and you need at least 20 of t class=

Respuesta :

Answer:

Fruit [tex]=\frac{20}{3}[/tex] pounds

Granola bar [tex]=\frac{40}{3}[/tex] pound

Step-by-step explanation:

Let total fruit [tex]=x[/tex] pound

and total Granola bar [tex]=y[/tex] pound

cost of [tex]1[/tex] pound of fruit [tex]=\$4[/tex]

cost of [tex]1[/tex] pound of Granola bar [tex]=\$1[/tex]

total cost of fruit = total pound [tex]\times[/tex] cost of [tex]1[/tex] pound

[tex]=x\times4\\=4x[/tex]

Total cost of granola bar = total pound [tex]\times[/tex] cost of [tex]1[/tex] pound

[tex]=y\times1\\=y[/tex]

total amount [tex]=\$40[/tex]

[tex]4x+y=40[/tex]

we need at least [tex]20[/tex] of item

[tex]x+y=20[/tex]

[tex]Solve\ 4x+y=40..........(1)\\\\x+y=20............(2)[/tex]

Eqn(1)-eqn(2)

[tex]3x=20\\\\x=\frac{20}{3}[/tex] pound

from eqn(2)

[tex]x+y=20\\y=20-x=20-\frac{20}{3}\\y=\frac{40}{3}[/tex]