A baseball manager bought 4 bats and 9 balls for $76.50. On another day, she bought 3 bats and a dozen balls at the same prices and paid $81.00. How much did she pay for each bat and each ball. Write a system of equations in order to solve this problem.

Respuesta :

Answer:

bat, $9.00; ball, $4.50

Step-by-step explanation:

Unit cost of bat (y) in terms of unit cost of ball (x)—2 equations combined:

4y + 9x - 3y - 12x = $76.50 - $81.00

y = 3x - $4.50  

Price of a ball (x)—1st equation, substitute y:

4(3x - $4.50) + 9x = $76.50

12x - $18.00 + 9x = $76.50

21x = $94.50

x = $4.50

Cost of a bat—2 equations combined:

= 3($4.50) - $4.50

= $13.50 - $4.50

= $9.00