Respuesta :

Answer:

$0.3 per cookie

Step-by-step explanation:

a dozen is 12 cookies. 2*12 = 24.

7.20/24 = 0.3

so each cookie costs 0.3 dollars

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

2 dozen : $7.20

24 cookies : $7.20

/24                  /24      (to find unit price)

1 cookie :  30 cents

btw it sounds like your using a math book. slader.com has a bunch of math books answer keys (i wasn't told to promote the btw)