Respuesta :
Answer:
$0.3 per cookie
Step-by-step explanation:
a dozen is 12 cookies. 2*12 = 24.
7.20/24 = 0.3
so each cookie costs 0.3 dollars
Answer:
30 cents
Step-by-step explanation:
2 dozen : $7.20
24 cookies : $7.20
/24 /24 (to find unit price)
1 cookie : 30 cents
btw it sounds like your using a math book. slader.com has a bunch of math books answer keys (i wasn't told to promote the btw)