Respuesta :
Answer:
1. $155,000.
2. $70,500.
3. $13.15 per unit
4. $13.15 per unit
5. $105,000
6. $164375
7. $5.00 per unit
8. $3.2 per unit
Explanation:
1. The total amount to produce 10000 units is $155,000 ($15.5 * 10000 units ). The costs involved in calculating $15.50 includes Direct material of $6.20, Direct Labor $3.70, Variable manufacturing overhead $1.60, Fixed manufacturing overhead $4.00.
2. The cost incurred to sell 10,000 units is $70,500 ($7.05 * 10,000 units). $7.05 includes Fixed selling expense of $3.2/unit, Fixed administrative expense of $2.2, Sales commission of $1.2 and Variable administrative expense of $0.45.
3. The Variable cost per unit for 8000 units sold will be $13.15 this amount includes Direct material of $6.2, Direct labor of $3.7, Variable Manufacturing Overhead of $1.6, Sales Commission of $1.2, Variable administrative expense of $0.45.
4. The Variable cost per unit for 12,500 units sold will be $13.15 this amount includes Direct material of $6.2, Direct labor of $3.7, Variable Manufacturing Overhead of $1.6, Sales Commission of $1.2, Variable administrative expense of $0.45.
5. The total Variable cost for 8000 units is $105,200 ($13.15 * 8000 units)
6. The total Variable cost for 12,500 units is $16,4375 ($13.15 * 12,500 units)
7. Fixed Manufacturing cost per unit for 8000 units produced is $5 ($4 * 10,000 units / 8000 units)
8. Fixed Manufacturing cost per unit for 12,500 units produced is $3.2 ($4 * 10,000 units / 12,500 units)
1. For financial accounting purposes, the total amount of product cost incurred to produce 10,000 units is $155,000 ($40,000 + $11.50 x 10,000).
2. For financial accounting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 10,000 units is $70,500 ($54,000 + $1.65 x 10,000).
3. If 8,000 units are sold, the variable cost per unit sold is $13.15 ($11.50 + $1.65).
4. If 12,500 units are sold, the variable cost per unit sold is $13.15.
5. If 8,000 units are sold, the total amount of the variable costs for the units sold is $105,200 (8,000 x$13.15).
6. If 12,500 units are sold, the total amount of the variable costs for the units sold is $164,375 (12,500 x$13.15).
7. If 8,000 units are produced, the average fixed manufacturing cost per unit produced is $5.00 ($40,000/8,000).
8. If 12,500 units are produced, the average fixed manufacturing cost per unit produced is $3.20 ($40,000/12,500).
Data and Calculations:
Relevant Production Range =7,500 to 12,500
Current production and sales = 10,000
Average cost per unit:
Unit Cost Total Costs
Direct materials $ 6.20
Direct labor $ 3.70
Variable manufacturing overhead $ 1.60
Total variable manufacturing costs = $11.50
Fixed manufacturing overhead $ 4.00 $40,000
Total manufacturing costs per unit = $15.50
Fixed selling expense $ 3.20 $32,000
Fixed administrative expense $ 2.20 $22,000
Total fixed selling and admin. costs = $54,000
Variable selling and admin. costs:
Sales commissions $ 1.20
Variable administrative expense $ 0.45
Variable selling/admin costs = $1.65
Learn more about the variable and fixed costs of production at https://brainly.com/question/25056982