Respuesta :
Answer:
a)FIFO Method: Cost of Goods Sold $ 29,800, Ending Inventory $ 28,400
b)LIFO Method: Cost of goods sold $ 37,200, Ending inventory $ 21,000
c) Average Cost: Cost of goods sold $ 33,950, Ending inventory $ 24,250
Explanation:
First of all we make a table of inventory and purchases to make the required calculations:
Units Cost per unit Inventory Value
Opening Inventory 1,000 $ 10 $ 10,000
Purchase 1 1.800 $ 11 $ 19,800
Purchase 2 800 $ 13 $ 10,400
Purchase 3 1,200 $ 15 $ 18,000
Units sold (2,800)
Ending inventory 2,000
Cost of goods sold Under First in First Out method
The units sold shall be valued at the opening inventory + from Purchase 1,
(1000 units * $ 10) + ( 1800 units * $ 11)= $10,000 +$ 19800 = $29,800
Ending inventory under First in First Out Method
The ending inventory shall be from the most recent purchases, so 1200 units from purchase 3 and 800 units from purchase 2
(1200 units *$ 15) + (800 units * $ 13) = $ 18,000 + $ 10,400 = $ 28,400
Cost of goods sold Under Last in First Out method
The units sold shall be valued from the most recent purchase, so 1200 units from purchase 3, 800 units from purchase 2 and 800 units from purchase 1
(1200 units * $ 15)+ (800 units * $ 13) + (800 units * $ 11) = $ 18,000+$10,400 + $ 8,800 = $ 37,200
Ending inventory under Last in First Out Method
The ending units shall be valued at the opening inventory plus the first purchases. So 1000 units form beginning inventory and 1000 units from Purchase 1
( 1000 units * $ 10) + ( 1000 units * $ 11) = $ 10,000 + $ 11,000 = $ 21,000
Cost of goods sold Under Average Cost method
The average unit cost is determined for the opening inventory and the purchases during the period.
$ 10,000 (opening inventory) + $ 19,800 (purchase 1) + $ 10,400 ( purchase 2) + $ 18,000 purchase 3 = $ 58,200
Total units available 1000 + 1800 +800 + 1200 = 4,800
Unit Cost on average basis = $ 58,200/ 4,800 units = $12.125
Cost of goods sold 2,800 units * $ 12.125 = $ 33,950
Ending Inventory under Average Cost Method
2000 units * $ 12.125 = $24,250