You buy 1.75 pounds of apples and 2.05 pounds of oranges. Apples and oranges sell for the same price per pound. The total​ cost, after using a 75cents​-off ​coupon, is ​$3.43. If c represents the cost of the fruit in dollars per​ pound, what equation could you use to find the value of​ c?

Respuesta :

Answer:

[tex]1.75c+2.05c=4.18\\\\Per\ pound\ cost=c=\$1.1[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]Cost\ of\ per\ pound\ apple=Cost\ of\ per\ pound\ oranger=c\\\\[/tex]

Cost of Apples:

[tex]Amount\ of\ apples=1.75\ pounds\\\\Cost\ of\ apples=Amount\times per\ pound\ cost\\\\Cost\ of\ apples=1.75\times c\\\\Cost\ of\ apples=1.75c[/tex]

Cost of oranges:

[tex]Amount\ of\ oranges=2.05\ pounds\\\\Cost\ of\ oranges=Amount\times per\ pound\ cost\\\\Cost\ of\ oranges=2.05\times c\\\\Cost\ of\ oranges=2.05c[/tex]

Total cost:

[tex]Total\ cost\ of\ fruits=cost\ of\ apple+cost\ of\ oranges\\\\Total\ cost\ of\ fruits=1.75c+2.05c\\\\After\ coupon\ cost=\$ 3.43\\\\ Original\ cost=After\ coupon\ cost+coupon\ amount\\\\ Original\ cost=3.43+0.75=4.18[/tex]

[tex]1.75c+2.05c=4.18\\\\3.8c=4.18\\\\c=\frac{4.18}{3.8}\\\\c=1.1\\\\Per\ pound\ cost\ of\ fruits=\$1.1[/tex]