A question I have been trying to solve:
The Larsen Family bought 3 jumbo burritos and 2 regular burritos for $3.65. The Russo family bought 5 jumbo burritos and 2 regular burritos for $20.23. Does a jumbo burrito cost more than $3.00? Write and solve a system of equations to justify your answer.

Respuesta :

Answer:

A jumbo burrito cost more than $3.00

Step-by-step explanation:

The correct question is

The Larsen Family bought 3 jumbo burritos and 2 regular burritos for $13.65. The Russo family bought 5 jumbo burritos and 2 regular burritos for $20.23. Does a jumbo burrito cost more than $3.00? Write and solve a system of equations to justify your answer

Let

x ---> the price of one jumbo burrito

y ---> the price of one regular burrito

we know that

The Larsen Family

[tex]3x+2y=13.65[/tex] ----> equation A

The Russo family

[tex]5x+2y=20.23[/tex] ----> equation B

Solve the system by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

using a graphing tool

The solution is (3.29,1.89)

see the attached figure

The cost of a jumbo burrito is $3.29

therefore

A jumbo burrito cost more than $3.00

Ver imagen calculista