You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for $6.30. Which place is the better buy

Respuesta :

Answer:

$3.70/5 is .74 per can

$6.30/10 is .63 per can

So sams club is a better buy by 11 cents per can.

Step-by-step explanation: