It is likely that you won't like the prospect of paying more money each month, but if you do take out a 15-year mortgage, you will make far fewer payments and will pay a lot less in interest. How much more total interest will you pay over the life of the loan if you take out a 30-year mortgage instead of a 15-year mortgage? a. $891, 042.05b. $821, 429.39c. $696, 126.60d. $960, 654.71

Respuesta :

Answer:

  • Look at the hypothetical case below.

Explanation:

The formula to calculate the monthly payment for a loan at a constant interest rate  is:

           [tex]P=L\times\frac{r(1+r)^n}{(1+r)^n-1}[/tex]

Where:

  • P is the monthly payment
  • L is the loan amount
  • r is the interest rate per period
  • n is the number of periods.

Then, further to the data provided, you need to knwo the loan amount and the interest rate per period.

I will compute the numbers assuming hypothetical numbers.

Assume L = 450,000 and r = 12%.

A) 15-year mortgage

  • L = 450,000
  • r = 12% / 12 months = 0.01
  • n = 12 × 15 = 180 moths

    [tex]P=450,000\times \frac{0.01(1+0.01)^{180}}{(1+0.01)^{180}-1}=$5,400.76[/tex]

That is the montly payment. Multiply by 180 to obtain the total amount paid and subtract the loan amount to obtain the total amount of interest paid over the life of the mortgage:

           [tex]P\times 180 - \$ 450,000 = \$ 5,400.76\times 180-\$ 450,000=\$ 522,136.8[/tex]

B) 30-year mortgage

  • L = 450,000
  • r = 12% / 12 = 0.01
  • n = 12 × 30 = 360

Substituting in the same formula:

            [tex]P=450,000\times \frac{0.01(1+0.01)^{360}}{(1+0.01)^{360}-1}[/tex]

            [tex]P=\$ 4,628.76[/tex]

Total payment: 360 × $4,628.76 = $1,666,353.60

Interests = $1,666,353.60 - $450,000 = $1,216,353.60

C) Difference

The difference is:

  • $1,216,353.60 - $522,136.80 = $694,216.80

Based on the amount you will pay using both mortgages, the difference would see you pay c. $696,126.60 more.

Payment is monthly so you need to convert the interest and period to monthly basis. Loan amount is $650,000. APR is 9%.

Conversion to monthly basis

Interest = 9% / 12 months  

= 0.75%

Number of periods

15 years = 15 x 12                                         30 years = 30 x 12

= 180 months                                                       = 360 months

Payment using 15 year mortgage

= Amount of Mortgage / Present value interest factor of annuity, 180 periods, 0.75%

= 650,000 / 98.59345

= $6,592.73 per month

Payment using 30 year mortgage

= Amount of Mortgage / Present value interest factor of annuity, 360 periods, 0.75%

= 650,000 / 124.28179

= $5,230.05 per month

Difference in interest

= Interest for 30 year mortgage - Interest for 15 year mortgage

= ( (Payment per month x 360 months) - Loan amount)  - ( ( Payment per month x 180 months) - Loan amount)

= ( (5,230.05 x 360) - 650,000) - ( (6,592.73 x 180) - 650,000)

= $696,126.60

In conclusion, you would pay $696,126.60 more.

Find out more on mortgage payments at https://brainly.com/question/2760830.