Lagle Corporation has provided the following information: Cost per Unit Cost per Period Direct materials $ 4.85 Direct labor $ 3.35 Variable manufacturing overhead $ 1.35 Fixed manufacturing overhead $ 8,000 Sales commissions $ 1.50 Variable administrative expense $ 0.45 Fixed selling and administrative expense $ 4,400 If 5,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to: $14.60 $11.50 $9.55 $11.55

Respuesta :

Answer:

$11.50

Explanation:

The computation of the  variable cost per unit sold is given below:

= Direct material per unit + Direct labor per unit + Variable manufacturing overhead per unit + Sales commission per unit +  Variable administrative expense per unit

= $4.85 + $3.35 + $1.35 + $1.50 + $0.45

= $11.50

We simply added those per unit that is concerned with variable cost per unit