Respuesta :
Answer: the fixed costs per month is $14400
Step-by-step explanation:
Total cost = fixed cost + variable cost.
The tennis equipment manufacturer, has variable costs of $0.60 per unit of product. In August, the volume of production was 27,000 units. This means that the total variable cost from producing 27000 units is
27000 × 0.6 = 16200
If the total production costs incurred were $30,600, then the fixed costs per month would be
30600 = fixed cost + 16200
Fixed cost = 30600 - 16200
Fixed cost = $14400
Answer:
$14,400
Step-by-step explanation:
Total number of units produced in August = 27000
Variable costs per unit of the product = $0.60
Let the fixed cost be represented by F.
Then Total production cost for August = F + 0.6 * 27000
But the total production cost is given as $30600
[tex]\[F+0.6*27000=30600\] [/tex]
[tex]\[=> F+16200=30600\] [/tex]
[tex]\[=> F=30600-16200\] [/tex]
[tex]\[=> F=14400\] [/tex]
Hence, total fixed costs per month is $14400