Respuesta :
Answer:
To find the unit price, we divide the total cost by the number of items.
$3.90 ÷ 3 = $1.30
That means the unit price is $1.30 for each sponge.
Answer:
The unit price is $1.30
Step-by-step explanation:
To find the unit rate you have to divide the cost of the items by the number of of items.
For this question, you would do $3.90 / 3 = $1.30
Hope This Helps!