Respuesta :

Answer:

To find the unit price, we divide the total cost by the number of items.

$3.90 ÷ 3 = $1.30

That means the unit price is $1.30 for each sponge.

Answer:

The unit price is $1.30

Step-by-step explanation:

To find the unit rate you have to divide the cost of the items by the number of of items.

For this question, you would do $3.90 / 3 = $1.30

Hope This Helps!