Respuesta :

Cost of each bags of flour = $2.50

Cost of each bags of butter = $3.75

Solution:

Let f be the bags of flour and b be the pounds of butter.

Cost of 20 bags of flour 16 pound of butter = 110

⇒ 20f + 16b = 110 -------------------- (1)

Cost of 30 bags of flour 12 pound of butter = 120

⇒ 30f + 12b = 120  -------------------- (2)

Equation (1) and (2) are the system of equations.

(2) ⇒ 30f + 12b = 120

Subtract 30f from both sides.

⇒ 12b = 120 – 30f

Divide by 12 on both sides.

[tex]$\Rightarrow b =\frac{120-30f}{12}[/tex]  -------------------- (3)

Substitute (3) in (1).

[tex]$20f+16\left(\frac{120-30f}{12}\right)=110[/tex]

[tex]$20f+4\left(\frac{120-30f}{3}\right)=110[/tex]

[tex]$20f+4(40-10f)=110[/tex]

[tex]$20f+160-40f=110[/tex]

Subtract 160 from both sides.

[tex]$-20f=-50[/tex]

Divide by –20, we get

[tex]$f=\frac{5}{2}[/tex]

f = 2.50

Substitute f = 2.5 in equation (3), we get

[tex]$\Rightarrow b =\frac{120-30(2.50)}{12}[/tex]

[tex]$b=\frac{15}{4}[/tex]

b = 3.75

Cost of each bags of flour = $2.50

Cost of each bags of butter = $3.75