Answer:
$3
Step-by-step explanation:
let the cost of apple pie be [tex]x[/tex] and the cost of chocolate pie be [tex]y[/tex].
We then express the situation as:
[tex]2y+4x=38\ \ \ \ \ \ ...eqtn1\\\\14y+12x=138\ \ \ \....eqtn2[/tex]
#Make y the subject of the formula in equation 1 then substitute in 2:
[tex]2y=38-4x\\y=19-2x\\\\\therefore 14(19-2x)+12x=138\\\ \ 266-28x+12x=138\\\ \ 128=16x\\x=8\\\\y=19-2\times8=3[/tex]
Hence, the cost of a chocolate pie is $3