: Brand A sells a can of tomato sauce that costs $0.47 for 8 ounces of sauce. Brand B sells a can of tomato sauce that costs $2.59 for 15 ounces of sauce. ​The brand of tomato sauce is the better buy per ounce of sauce.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand A sells a can of tomato sauce that costs $0.47 for 8 ounces of sauce. This means that the cost of brand A per ounce of sauce would be

0.47/8 = $0.05875 per ounce of sauce

Brand B sells a can of tomato sauce that costs $2.59 for 15 ounces of sauce. This means that the cost of brand A per ounce of sauce would be

2.59/15 = $0.173 per ounce of sauce.

Therefore, brand A tomato sauce is a better buy because it costs lesser per ounce of sauce.