Answer:
Step-by-step explanation:
Brand A sells a can of tomato sauce that costs $0.47 for 8 ounces of sauce. This means that the cost of brand A per ounce of sauce would be
0.47/8 = $0.05875 per ounce of sauce
Brand B sells a can of tomato sauce that costs $2.59 for 15 ounces of sauce. This means that the cost of brand A per ounce of sauce would be
2.59/15 = $0.173 per ounce of sauce.
Therefore, brand A tomato sauce is a better buy because it costs lesser per ounce of sauce.