Answer:
$0.29
Step-by-step explanation:
Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):
$0.24 1.2 oz
.24 * 1.2 = $0.288
So, the rounded answer will be $0.29
Okay, if EACH ounce of peanuts costed 24 cents, and you want to buy 1.2 ounces, you multiply 24 by 1.2:
0.24 * 1.2 = 0.288 cents.
Round to 0.29 cents.