A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?

A) 6¢

B) 8¢

C) 11¢

D) 13¢

Respuesta :

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6.99 - 6 = 0.99

8 - 6.99 = 1.01

1.01>0.99

So it's A

Brainliest???

I think “A” is the answer