ferrante29 ferrante29 10-07-2016 Mathematics contestada max bought 2 3/4 punds of green apples, 1 5/8 pounds of yellow apples, and 1 5/8 pounds red apples. the total cost was $5.40. what is the total coast for one pound of apples if all apples cost the same amount per pound?