fiona and her friends went to a smoothie shop. they ordered three strawberry smoothies and two protein shakes for a total of $24.00. last week they ordered one strawberry smoothie and four protein shakes for a total of $25.50. the system that represents their purchases is below. x 4y = 25.50 3x 2y = 24.00 what is the price of a protein shake?

Respuesta :

3s+2p=24
1s+4p=25.50
oh it already has the system that represents it ha oops okay well the price of 1 protein shake would be

 -1*3s+2p=24      >>>   -3s-2p=-24
  3*1s+4p=25.50 >>> + 3s+12p=76.5
                                      0+10p=52.5
52.5/10=5.25

ONE PROTEIN SHAKE IS $5.25



Leofy

Answer D: $5.25

Edg 2020